Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Çatı ile ilgili birçok farklı tadilat ve yenileme işlemleri olmaktadır. Çatıların konutlara yarar sağlaması açısından beklenen en önemli işlev su yalıtımını sağlaması olmaktadır. Çatılarda bulunan kiremit çatı örtüleri dış etkenler olduğu zaman (yağmur, rüzgar, kar) hasar almaktadır. Bu hasar sonucunda da çatı işlevini kaybederek görevini yerine getiremez. Sonuç olarak da çatı ana taşıyıcıları ve aynı zaman da çatı döşemesi suya maruz kalmaktadır. Kiremit çatı örtüleri hasarlarının giderilip tekrar eski performanslarını kazandırmak için çatı aktarma işlemi yapılmaktadır.

Çatı Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Çatı aktarma işlemi 5 aşamada yapılmaktadır.
  • Kiremitlerin detaylı kontrolü
  • Su yalıtım örtüsünün değiştirilmesi işlemi
  • Çatı taşıyıcılarının güçlendirilmesi işlemi
  • Gizli dere sistemi ile iş yapılandırması
  • Baca ve asansör kulesi ile iş uygulaması

Çatı kiremitleri kontrol edildikten sonra hasarlı olanlar ile hasarlı olmayanlar birbirlerinden ayrılmaktadır. Tüm bu işlemler çatı aktarma fiyatları da düşünülerek, kiremit kontrolü sırasında kiremitlere zarar verilmemesine özen gösterilmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan işlevsel olarak sonrasında kiremitler tekrar kullanılmak üzere çatı yüzeyine kaplanmaktadır.

Eski olan su yalıtım örtüsü yerinden sökülerek onun yerine polyester olan keçeli kiremit altı örtüsü serilmekte veya da pürmüz yardımı ile membran yapıştırma yöntemi uygulanmaktadır.

Çatı taşıyıcısı olan elemanlar kontrol edildikten sonra hasarlı olanlar ile yenileri değiştirilir.

Aynı şekilde çatıda gizli bir dere bulunuyorsa, havuzlama tekniği yardımı ile yalıtım işlemi yapılarak sonrasında yağış sularının çatı içerisine sızması engellenir. Bunun dışında çatıdaki asma dereler de yenisi ile değiştirilmektedir.

Bina da bulunan asansör kulesi veya baca kenarları gibi riskli olan bölgelere, çatı kaplaması alanına doğru 25 cm ve yukarıya doğru da aynı şekilde en az 15 cm olacak şekilde membran uygulama yöntemi ile çatıya su girmesi engellenmiş olur.

Çatı Kaplamalarının Tadilatı

Tüm bu çatı aktarma işlemlerinde mutlaka kaplamaların üzerine su geçirmez bitümlü membran örtü serilmektedir. Bu örtü sayesinde kiremitlerden sızan suyun aşağıya geçmesi engellenir. Firmamız, bakım ve kontrol aşamalarında kiremitlere asla zarar vermeden çalışır.

Ayrıca; çatı aktarma uygulaması sonlandıktan sonra kiremitler üzerinde gezilmemesi gerektiğini belirterek gerekli uyarları yapar.

Çatı Ustası
WhatsApp
Çevirimiçi