Çatı İzolasyonu

Çatı İzolasyonu

Tüm tadilat ve onarım işlemlerinde en çok ihtiyaç duyulan işlev çatı izolasyonu olmaktadır. Çatı izolasyonu genel anlamı ile çatının altında kalan ve yaşam alanları olan yerlerin tavan kısmında ısı kayıplarını önlemek amacı ile çatı alanına yalıtım sağlam işlemidir.

Tavan aralarında kullanılan yalıtım çeşitleri ve yöntemleri, çatınızın alt kısmına bir yaşam olup olmadığı ile ilgili olarak çatı izolasyonu yöntemleri de tüm bunlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Çatı İzolasyonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Çatılar genelde kullanılmayan alan ise; yani soğuk çatı ise çatı izolasyonu bu gibi durumda yapılırken; yalıtım tavana yerleştirilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için; izolasyon tabakasının kalınlığı da önemli değil ise, kirişler arasında elyaf izolasyonu kullanılmaktadır. İçerik olarak bu izolasyonun içinde cam elyafı, koyun yünü, kaya yünü kullanılmaktadır.

Bunun dışında yalıtım düzeyine sahip olan malzemeler arasında şişmiş elyaf izolasyonu ve selüloz elyaf izolasyonu seçeneği de bulunmaktadır. Çeşit olarak bu yalıtım malzemeleri de çatı izolasyonunda kullanılırken, bu seçenekler de bir boru ile üflenerek uygulanmaktadır. Aynı zamanda tavan girişlerinden su tanklarına veya başka bir cihaza monte edilerek de yapılmaktadır. Bu durumda; çatı izolasyonu öncesinde mutlaka işlem yapılacak olan yere bir tank ya da boru hattı döşemesi yapılmalıdır.

Çatı İzolasyonu Teknikleri

Eğer işlem yapacağınız çatı katı yaşamsal alan olarak kullanılacak ise çatı izolasyonu çatı eğimine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bu uygunluk; kirişlerin arasında veya üzerinde uzanacak biçimde olmalıdır.

Bu gibi durumlarda, işlem yaparken sahip olduğunuz alanlar kirişlerin derinliği ile sınırlıdır. Bu sebeple de çatı izolasyonu bina yönetmelikleri uygulaması gereğince; 0,6w / m2' lik olacak şekilde bir U-değeri oluşturmak için düşük ısı iletkenliğine sahip olan bir malzeme kullanılmalıdır. Ayrıca yapılan işlemde yalıtım ile keçe arasına 50 mm olacak şekilde bir boşluk bırakılması gerekmektedir.

Çatı İzolasyonunda Dikkat Edilecek Noktalar

İzolasyon İşlemlerinde çatı yapınıza göre işlemler yapmak durumundasınız. Mesela düz bir çatıya sahipseniz; çatı üzerine su geçirmez olacak bir şekilde çatı kaplaması kaplanabilir. Düz olan bir çatı yalıtılmış bir kuru astar tahtası yardımı ile izole edilmektedir.

Çatı Ustası
WhatsApp
Çevirimiçi